Pęknięte usta są spowodowane wieloma czynnikami, nie tylko środowiskowymi. Oto kilka sposobów na ich zapobieganie i leczenie.
Spierzchnięte usta są denerwujące, brzydkie i często bolesne. W ciężkich przypadkach skóra jest cięta, aż zacznie krwawić. Przyczyn jest kilka: odwodnienie, niedobór witamin i minerałów, grzybica, infekcje bakteryjne, problemy zdrowotne lub czynniki środowiskowe.
Co robić
- Jedz zdrową i pożywną żywność
Zdrowa i zbilansowana dieta to pierwszy krok do dobrego samopoczucia. Często bowiem przyczyną wielu dolegliwości jest brak witamin i minerałów. Dla zdrowia skóry niezbędne jest przyjmowanie witamin A, C, E oraz z grupy B; wśród minerałów najważniejsze są cynk, mangan, krzem i siarka. Dlatego ważne jest, aby upewnić się, że przyczyną spierzchniętych ust nie jest brak niezbędnych składników odżywczych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
- Nawilżyć
Niezbędne jest nawilżenie skóry. Eksperci zalecają picie od 1200 ml do 2000 ml wody dziennie (od 6 do 8 szklanek), ilość ta różni się w zależności od wagi, wieku i stylu życia osoby, a także obejmuje posiłki w oparciu o żywność bogatą w wodę oraz spożywanie herbaty i herbat ziołowych.
Innym sposobem na nawilżenie ust jest regularne nakładanie balsamu do ust, który pełni również funkcję ochronną, lub sięganie po naturalne produkty, takie jak miód, oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia, żel z aloesu, olej kokosowy, olejek migdałowy, olejek kokosowy. dzika róża.
- Chroń usta
Balsam do ust chroni usta przed czynnikami środowiskowymi powodującymi ich wysuszanie i należy go stosować kilka razy w ciągu dnia. Ale uważaj, który kupujesz: wiele z nich zawiera pochodne ropy naftowej. Spójrz na testy przeprowadzone przez Altroconsumo na 23 markach balsamów do ust dostępnych na rynku. Dobry balsam do ust powinien zawierać naturalne substancje oraz być wolny od alkoholu i substancji zapachowych. Jeśli wolisz spróbować swoich sił w samodzielnej produkcji, możesz również zrobić balsam do ust DIY.
- Nawilż środowisko
Skóra jest wrażliwa na zbyt suche powietrze. W domu i biurze, gdy ogrzewanie jest włączone, nawilżaj pomieszczenia, zwłaszcza te, w których spędzasz najwięcej czasu.