Uczucie zmęczenia związane jest również z rytmami współczesnego społeczeństwa. Zawsze żyjemy w pośpiechu i przytłoczeni zobowiązaniami, które wymagają od nas wielozadaniowości zarówno w miejscu pracy, jak i w życiu prywatnym. Nie mówiąc już o tym, że czasami właśnie z powodu tego ciągłego biegania po zobowiązaniach zaniedbujemy aktywność fizyczną lub jemy kanapkę przy barze w locie. Czy co gorsza, pomijamy rano śniadanie. A to tylko niektóre z błędów, które popełniamy w naszej codziennej rutynie. Często nie zdajemy sobie nawet sprawy, ale uniemożliwiają nam one stawienie czoła dniu z odpowiednim ładunkiem energii.
Śniadania, obiady i kolacje: zmęczenie zmianą pór roku jest również zwalczane dość ukierunkowaną dietą w trzech decydujących momentach naszych posiłków w ciągu dnia. Zacznij dzień od obfitego i zróżnicowanego śniadania. Oprócz kawy lub herbaty nie przegap porcji pełnych ziaren bogatych w błonnik i minerały, mleka, jogurtu, garści orzechów i świeżych sezonowych owoców.
Na obiad wybierz jedno danie zdolne do łączenia węglowodanów i białek, do którego możesz połączyć porcję warzyw i sezonowego owocu. Na przykład można połączyć sałatkę z kukurydzą, roślinami strączkowymi i świeżymi warzywami z kilkoma plasterkami chudego pokrojonego mięsa lub jajkiem na twardo. Alternatywnie możesz urozmaicić pizzę, najlepiej przygotowaną ze świeżymi pomidorami i wysokiej jakości serami. Na zakończenie posiłku zdecyduj się na smaczną sałatkę ze świeżych owoców.
Z drugiej strony skup się na lekkim, ale dobrze zbilansowanym daniu. Tylko w ten sposób będziesz w stanie zadbać o zdrowy odpoczynek. Dlatego wybierz dobrą zupę jarzynową i przynajmniej kilka razy w tygodniu staraj się jeść ryby, cenne źródło białka i dobrych tłuszczów.
Olejki eteryczne przeciw zmęczeniu
Olejki eteryczne stanowią również skuteczny naturalny środek przeciw zmęczeniu sezonowemu i nie mają przeciwwskazań innych niż ich unikanie u dzieci poniżej 10 roku życia i kobiet w ciąży. Wśród olejków eterycznych najbardziej przydatne są:
Cytryna. W rzeczywistości jest to bardzo stary środek na zmęczenie sezonowe. Kilka kropel na chusteczkę wystarczy, aby wdychać w bezpośrednim kontakcie z twarzą lub doustnie, po dwie krople trzy razy dziennie na pół szklanki wody i łyżeczkę miodu.
Imbir. Naturalny stymulant, który należy zażywać właśnie wtedy, gdy czujemy zbliżające się zmęczenie.
Mięta pieprzowa. Znowu kilka kropel na chusteczkę, głęboki oddech i gotowe lekarstwo.
Cynamon. Jego olejek eteryczny jest bardzo odpowiedni na moment przebudzenia. Jego aromat jest szczególnie orzeźwiający.
Więcej o działaniu i zastosowaniu olejków eterycznych przeczytasz w serwisie https://www.objaw.pl/