Jeśli jesteś już na tyle dorosły, żeby samodzielnie szukać dla siebie podręczników w internecie albo w księgarniach stacjonarnych, to na pewno zauważyłeś, że większość z tych przeznaczonych do nauki języków jest astronomicznie droga. Nie dają one więcej, niż książka do chemii czy biologii, ale potrafią kosztować po sto złotych i to nie za zestaw, ale za pojedynczą książkę. Skąd biorą się takie ceny i czemu akurat przy książkach do nauki języka?
Wiedza i ćwiczenia w jednym miejscu
W przypadku książek do nauki języków dostajemy podręcznik i ćwiczenia w jednym. W przypadku innych książek rzadko są one łączone, a raczej sprzedawane oddzielnie. Co ważne, większość z nich jest przygotowywana przez polskich autorów, a przynajmniej przez nich tłumaczona i opracowywana pod polskiego odbiorcę. To znacznie więcej osób, które uczestniczą przy produkcji, co automatycznie wpływa na jego cenę. Książki do nauki języków muszą być rzetelne, sprawdzone i przygotowane dla współczesnego ucznia. Jeśli nie będą regularnie aktualizowane, mogą zawierać błędy i przestarzałe słownictwo, które nikomu się nie przyda.
Im lepsza książka, tym więcej będzie kosztowała
Niestety trzeba przygotować się na to, że nie płacimy tylko za samą wiedzę i dołączone do niej ćwiczenia. Ważną rolę odgrywa również wydawnictwo albo uniwersytet, który wydał daną książkę. Prestiż zawsze wpływa na cenę takiego dzieła. Do tego warto porównać ze sobą tanie i drogie pozycje. Przeważnie różnią się między sobą grubością, ilością zadań i wiedzy. Im lepsza książka, tym droższa będzie. Nikt nie odda nam swojej wiedzy zbieranej latami i opracowywanej jeszcze dłużej za małe pieniądze, szczególnie jeśli zdaje sobie sprawę z tego, że jego metody i ćwiczenia skutecznie pomagają młodym osobom w nauce.
Bonusy dla polecających je nauczycieli
Wielu wydawców podręczników co roku oferuje nauczycielom bonusy za wprowadzenie do szkoły ich pozycji. Część pedagogów kieruje się oczywiście jakością przygotowania książki i sposobie, w jaki przekazuje wiedzę, ale często chodzi o pieniądze. Uczniowie są zmuszeni kupić dany podręcznik, bo tego wymaga ich nauczyciel prowadzący przedmiot, więc wydawnictwo na nich zarabia. Ceny automatycznie idą w górę, kiedy osoba sprzedająca dany produkt wie, że zaraz przyjdzie do niej kilkaset uczniów muszących się w niego zaopatrzyć. Wydawca i nauczyciel są zadowoleni, a uczniowie ponoszą większe koszty.
Stworzenie podręcznika do nauki języków wymaga wiele pracy, ale zawsze można skorzystać z mobilnych nauk, które nierzadko są darmowe.