Mydła nie wychodzą już z mody dzięki większej dbałości o środowisko i jakość składników używanych w produktach kosmetycznych. Kolorowe, praktyczne i ekologiczne mydełka w kostce od jakiegoś czasu powracają. Od lat uważane za pojemniki na zarazki i z tego powodu przyćmione przez mydła w płynie, uważane za bardziej higieniczne, stopniowo odzyskują rynek na fali rosnącego zainteresowania kosmetykami stałymi.
Być może za tym odrodzeniem kryje się nie tylko chęć ograniczenia zużycia plastiku, ale także odrobina nostalgii, bo mydła przypominają dzieciństw i wspomnienia.
Mydła: pojemnik na zarazki?
Zanim przejdziemy do korzyści płynących z używania kostek mydła, zdemaskujmy powszechne przekonanie: zarazki w kostkach mydła nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, chyba że układ odpornościowy jest już osłabiony. Ponadto wystarczy natrzeć ręce mydłem i spłukać je pod wodą, aby wyeliminować niepożądane drobnoustroje. Potrzebnych jest tylko kilka środków ostrożności:
- po użyciu umieść mydło w odpowiednim pojemniku na mydło i upewnij się, że woda nie zatrzyma się w środku
- dobrze umyj ręce przez około 40-60 sekund
- osusz ręce czystym ręcznikiem
Dlaczego warto używać mydła w kostkach
- Opakowanie biodegradowalne
O ile nie kupujesz mydła w płynie z beczki, używając tego samego pojemnika, używając mydła do rąk i ogólnie mydła w postaci stałej, oznacza to, że obejdzie się bez plastiku. W rzeczywistości opakowanie mydeł w kostce prawie zawsze nadaje się do recyklingu, ograniczone do minimum, a czasem nawet nieobecne.
- Wygoda podróży
Mydła w kostce są świetną alternatywą dla mydeł w płynie nawet w podróży, ponieważ zajmują niewiele miejsca – jeden produkt na całe ciało (lub najwyżej dwa) – i nie podlegają przepisom linii lotniczych dotyczących płynów. Ponadto mają dłuższą trwałość niż mydła zawarte w fiolkach podróżnych
- Składniki: nieliczne, ale dobre
Mydła przemysłowe często zawierają składniki, które mogą podrażniać lub wysuszać skórę, a w niektórych przypadkach być szkodliwe dla zdrowia, a także zanieczyszczać. Są to substancje służące do utrzymania jego konsystencji, zapewnienia jego konserwacji, wytwarzania piany i nadania produktowi przyjemnego zapachu.