Utalentowana i doceniana polska pisarka Olga Tokarczuk w swoich książkach stara się pokazać empatię. Twórczość jej autorstwa emanuje subtelnością i konkretnym obrazowaniem rzeczywistości. Dla Polaków jest to jedna z pisarek, które warto czytać. To ogromny walor dla Polski, że Olga Tokarczuk dostała Literacką Nagrodę Nobla za książkę Bieguni. Dzięki temu Olga Tokarczuk jest znana na całym świecie. Literatura dla niej jest czymś więcej niż pisanie, jest to kreowanie świata pełnego wrażliwości. Wszystko co nas otacza: ludzie, zwierzęta, rzeczy, natura są warte naszej uwagi.
Czasopismo pt. „Na przełaj”, było prowadzone przez redaktorów, którzy jako pierwsi docenili literackie zdolności Olgi Tokarczuk. W 1979 roku czasopismo o profilu harcerskim, uświadomiło młodej pisarce, że literatura jest tym czego pragnie, tym co chciałaby wykonywać do końca życia. Jednak pragmatyka życia codziennego spowodowała, że Olga Tokarczuk wybrała się na studia psychologiczne. Praktykowała jako osoba zajmująca się opieką psychologiczną nad ciężej i lżej chorymi psychicznie pacjentami. Trzeba dodać, że była to praca wolontariacka, za którą Olga Tokarczuk nie chciała otrzymywać wynagrodzenia. W psychologicznym świecie bardzo ceniła sobie psychoanalizę, zwłaszcza Carla Junga. Psychologia analityczna pozwala jej widzieć w ludziach ich problemy w sposób symboliczny, wzmacniała w jej osobowości wrażliwość. Również psychologia głębi powodowała w Oldze Tokarczuk wzmocnienie jej wewnętrznej empatii i czułości. Być może wszystko to przełożyło się na jej ogromną wrażliwość, którą wyraźnie czuć, podczas czytania książek jaj autorstwa.
W 1993 roku Olga Tokarczuk napisała książkę „Podróż ludzi księgi”. Czytelnicy w Polsce bardzo szybko docenili wrażliwość pisarki i z dużym zainteresowaniem wyczekiwali kolejnych powieści Olgi Tokarczuk. Krytycy literaccy również doceniali język i styl pisania autorki „E.E.”. Jest to druga powieść naszej noblistki. W niej widać wyraźne nawiązanie do studiów. Powieść ta opowiada o dziewczynce, która odkrywa swoje paranormalne zdolności. Jednak nie jest to książka, która by budziła większą sympatię wśród ludzi i krytyków. Olga Tokarczuk napisała więc trzecią powieść pt. „Prawiek i inne czasy”, która przyniosła jej duży rozgłos i wielką popularność. Książka ta sprzedawała się w naprawdę dużych ilościach. Jednak największy rozgłos i sławę przyniosły Oldze Tokarczuk „Księgi Jakubowe” oraz „Bieguni”. Warto też wspomnieć jej inną książkę „Prowadź swój pług przez kości umarłych”, nad którą autorka pracowała latami. Olga Tokarczuk pisała również eseje, a nawet miała krótki moment, w którym publikowała własną poezję.
Wrażliwość i czułość Olgi Tokarczuk jest widoczna w jej życiorysie, który miał wpływ na jej charakter literacki. Warto podkreślić tez jej działania społeczne, które czyniła jako wolontariusz. Trudno nie cenić naszej noblistki, która w sposób subtelny przekazuje bolączki świata, dzieci, młodzieży i ludzi dorosłych, czyniąc to w sposób subtelny i wyważony. Piękny styl i język, który wskazuje na oczytanie Olgi Tokarczuk, są tymi elementami, które są najbardziej cenione przez recenzentów oraz krytyków literackich. Takie działa jak „Bieguni”, „Prowadź swój pług przez kości umarłych” czy „Prawiek i inne czasy” – wskazują na historyczne powiazania myślenia psychologicznego Olgi Tokarczuk. „Podróż ludzi księgi” zapoczątkowała ciekawą tematykę, która metaforycznie i z czułością opowiadała losy ludzkości oraz zwyczajne codzienne życie każdego z nas.